LHSAA baseball quarterfinal round playoff scores for 2022 postseason

LaMar Gafford
Lafayette Daily Advertiser

Here are the LHSAA playoff quarterfinal pairings for the 2022 high school baseball  postseason and the playoff results from the first round and regionals. In Classes 2A-5A and Divisions I-IV, the regional and quarterfinal rounds will be a best-of-3 series.

QUARTERFINALS

CLASS 5A

Best-of-3 series

No. 8 St. Amant at No. 1 Barbe

(St. Amant wins series, 2-1)

  • Game 1: St. Amant 7, Barbe 4
  • Game 2: Barbe 5, St. Amant 0
  • Game 3: St. Amant 5, Barbe 4

No. 5 Zachary at No. 4 Sulphur

(Sulphur wins series, 2-0)

  • Game 1: Sulphur 11, Zachary 2
  • Game 2: Sulphur 6, Zachary 3

No. 11 Central-Baton Rouge  at No. 3 Dutchtown

(Dutchtown wins series, 2-0)

  • Game 1: Dutchtown 3, Central-BR 2
  • Game 2: Dutchtown 6, Central-BR 1

No. 7 Sam Houston at No. 2 West Monroe

(West Monroe wins series, 2-0)

  • Game 1: West Monroe 5, Sam Houston 4
  • Game 2: West Monroe 4, Sam Houston 3

FROM JV TO BIG TIME:West Monroe baseball's Brennan Eager started the year on JV. Now he's a starting pitcher

CLASS 4A

Best-of-3 series

No. 9 Rayne at No. 1 North Vermilion

(North Vermilion wins series, 2-0)

  • Game 1: North Vermilion 10, Rayne 1
  • Game 2: North Vermilion 4, Rayne 0

No. 5 North DeSoto at No. 4 Northwood-Shreveport

(North DeSoto wins series, 2-0)

  • Game 1: North DeSoto 11, Northwood-SH 10 (F/11 innings)
  • Game 2: North DeSoto 14, Northwood-SH 1

No. 6 Lakeshore at No. 3 Assumption

(Lakeshore wins series, 2-0)

  • Game 1: Lakeshore 2, Assumption 1
  • Game 2: Lakeshore 3, Assumption 2

No. 15 South Terrebonne at No. 7 South Lafourche

(South Terrebonne wins series, 2-0)

  • Game 1: South Terrebonne 12, South Lafourche 8
  • Game 2: South Terrebonne 6, South Lafourche 5

BAYOU BATTLE:How South Lafourche, South Terrebonne baseball recovered from Hurricane Ida to make quarterfinals

CLASS 3A

Best-of-3 series

No. 8 Grant at No. 1 Berwick

(Berwick wins series, 2-0)

  • Game 1: Berwick 13, Grant 3
  • Game 2: Berwick 13, Grant 3

No. 5 West Feliciana at No. 4 Sterlington

(Sterlington wins series, 2-0)

  • Game 1: Sterlington 10, West Feliciana 4
  • Game 2: Sterlington 7, West Feliciana 3

No. 6 Iowa at No. 3 Lutcher

(Lutcher wins series, 2-0)

  • Game 1: Lutcher 2, Iowa 0
  • Game 2: Lutcher 7, Iowa 0

No. 7 Erath at No. 2 Iota

(Iota wins series, 2-0)

  • Game 1: Iota 5, Erath 4 (F/8 innings)
  • Game 2: Iota 14, Erath 1

CLASS 2A

Best-of-3 series

No. 8 Mangham (25-10) at No. 1 Rosepine (32-2)

(Rosepine wins series, 2-0)

  • Game 1: Rosepine 10, Mangham 0
  • Game 2: Rosepine 12, Mangham 9

No. 5 Many at No. 4 Bunkie

(Many wins series, 2-1)

  • Game 1: Many 14, Bunkie 3
  • Game 2: Bunkie 8, Many 5
  • Game 3: Many 10, Bunkie 3

No. 19 D’Arbonne Woods at No. 11 Doyle

(Doyle wins series, 2-0)

  • Game 1: Doyle 10, D'Arbonne Woods 1
  • Game 2: Doyle 7, D'Arbonne Woods 1

No. 10 Avoyelles Charter at No. 2 Springfield

(Springfield wins series, 2-0)

  • Game 1: Springfield 7, Avoyelles Charter 0
  • Game 2: Springfield 13, Avoyelles Charter 2

CLASS 1A

No. 1 Grand Lake 10, No. 8 Delta Charter 0

No. 4 Logansport 5, No. 12 Oberlin 0

No. 3 Oak Grove 14, No. 6 Gueydan 0

No. 2 LaSalle 10, No. 7 Haynesville 0

ROAD TO REPEAT:Freshman, sophomore play key role for defending state champions Oak Grove baseball

CLASS B

No. 1 Quitman 3, No. 8 Pitkin 0

No. 4 Converse 3, No. 5 Weston 2 (F/10 innings)

No. 11 Anacoco 16, No. 19 Florien 3

No. 2 Choudrant 8, No. 7 Glenmora 2

CLASS C

No. 9 Simpson 7, No. 1 Harrisonburg 6

No. 4 Hornbeck 14, No. 12 Evans 2

No. 3 Hicks 16, No. 6 Kilbourne 0

No. 2 Calvin 11, No. 7 Downsville 1

DIVISION I

Best-of-3 series

No. 8 Shaw at No. 1 Catholic-Baton Rouge

(Catholic-BR wins series, 2-0)

  • Game 1: Catholic-BR 11, Shaw 1
  • Game 2: Catholic-BR 15, Shaw 2

No. 5 Jesuit at No. 4 Byrd

(Jesuit wins series, 2-1)

  • Game 1: Byrd 6, Jesuit 3
  • Game 2: Jesuit 5, Byrd 1
  • Game 3: Jesuit 5, Byrd 2

No. 6 Rummel at No. 3 John Curtis

(John Curtis wins series, 2-1)

  • Game 1: Rummel 3, John Curtis 2
  • Game 2: John Curtis 4, Rummel 2
  • Game 3: John Curtis 7, Rummel 4

No. 10 St. Augustine at No. 2 Brother Martin

(Bro. Martin wins series, 2-1)

  • Game 1: St. Augustine 8, Bro. Martin 7
  • Game 2: Bro. Martin 9, St. Augustine 7
  • Game 2: Bro. Martin 5, St. Augustine 2

SWINGING AWAY:David Favrot is part of a golfing legacy. He takes his swings for Byrd baseball

DIVISION II

Best-of-3 series

No. 8 University Lab at No. 1 Teurlings Catholic

(University Lab wins series, 2-1)

  • Game 1: Teurlings Catholic 6, University Lab 5 (F/8 innings)
  • Game 2: University Lab 7, Teurlings Catholic 5
  • Game 3: University Lab 14, Teurlings Catholic 4

No. 5 St. Thomas More at No. 4 Parkview Baptist

(Parkview Baptist wins series, 2-0)

  • Game 1: Parkview Baptist 5, St. Thomas More 4
  • Game 2: Parkview Baptist 6, St. Thomas More 4 

No. 11 St. Michael at No. 3 Vandebilt Catholic

(Vandebilt Catholic wins series, 2-1)

  • Game 1: Vandebilt Catholic 10, St. Michael 0
  • Game 2: St. Michael 4, Vandebilt Catholic 3
  • Game 3: Vandebilt Catholic 7, St. Michael 2

No. 10 De La Salle at No. 2 St. Louis Catholic

(St. Louis wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Louis 11, De La Salle 2
  • Game 2: St. Louis 14, De La Salle 8

DIVISION III

Best-of-3 series

No. 8 Lafayette Christian at No. 1 St. Thomas Aquinas

(St. Thomas Aquinas wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Thomas Aquinas 5, Lafayette Christian 2
  • Game 2: St. Thomas Aquinas 2, Lafayette Christian 1 (F/8 innings)

No. 5 Episcopal-Baton Rouge at No. 4 Dunham

(Episcopal-BR wins series, 2-1)

  • Game 1: Episcopal-BR 12, Dunham 8
  • Game 2: Dunham 15, Episcopal-BR 6
  • Game 3: Episcopal-BR 10, Dunham 2

No. 6 Ascension Episcopal at No. 3 Notre Dame

(Notre Dame wins series, 2-0)

  • Game 1: Notre Dame 15, Ascension Episcopal 0
  • Game 2: Notre Dame 6, Ascension Episcopal 4

No. 7 Newman at No. 2 St. Charles

(St. Charles wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Charles 10, Newman 0
  • Game 2: St. Charles 3, Newman 2

DIVISION IV

Best-of-3 series

No. 16 Central Catholic at No. 8 Covenant Christian

(Covenant Christian wins series, 2-1)

  • Game 1: Covenant Christian 15, Central Catholic 2
  • Game 2: Central Catholic 17, Covenant Christian 9
  • Game 3: Covenant Christian 8, Central Catholic 7

No. 5 Calvary at No. 4 Catholic-Pointe Coupee

(Calvary wins series, 2-1)

  • Game 1: Calvary 6, Catholic-PC 0
  • Game 2: Catholic-PC 9, Calvary 4
  • Game 3: Calvary 3, Catholic-PC 2

No. 6 Sacred Heart-Ville Platte at No. 3 Ouachita Christian

(Ouachita Christian wins series, 2-1)

  • Game 1: Sacred Heart-VP 8, Ouachita Christian 2
  • Game 2: Ouachita Christian 11, Sacred Heart-VP 0
  • Game 3: Ouachita Christian 4, Sacred Heart-VP 3

No. 7 St. Frederick at No. 2 Ascension Catholic

(St. Frederick wins series, 2-1)

  • Game 1: Ascension Catholic 13, St. Frederick 3
  • Game 2: St. Frederick 9, Ascension Catholic 7
  • Game 3: St. Frederick 10, Ascension Catholic 2

DIVISION V

No. 1 Claiborne Christian 11, No. 8 St. Joseph’s-Plaucheville 1

No. 5 Northside Christian 6, No. 4 Family Community 0

No. 3 Country Day University Academy 12, No. 6 Family Christian 2

No. 2 Grace Christian 6, No. 7 Episcopal-Acadiana 2

REGIONALS

CLASS 5A

Best-of-3 series

No. 17 Destrehan (21-13) at No. 1 Barbe (33-2)

(Barbe wins series, 2-0)

  • Game 1: Barbe 8, Destrehan 3
  • Game 2: Barbe 6, Destrehan 0

No. 9 Live Oak (27-8) at No. 8 St. Amant (29-6)

(St. Amant wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Amant 3, Live Oak 1
  • Game 2: St. Amant 5, Live Oak 2

No. 12 Parkway (22-13) at No. 5 Zachary (23-12)

(Zachary wins series, 2-1)

  • Game 1: Parkway 6, Zachary 5
  • Game 2: Zachary 4, Parkway 1 (F/9 innings)
  • Game 2: Zachary 4, Parkway 3

No. 13 Acadiana (19-13) at No. 4 Sulphur (28-7)

(Sulphur wins series, 2-0)

  • Game 1: Sulphur 10, Acadiana 0
  • Game 2: Sulphur 12, Acadiana 6

No. 14 Ponchatoula (22-9) at No. 3 Dutchtown (31-3)

(Dutchtown wins series, 2-0)

  • Game 1: Dutchtown 4, Ponchatoula 3
  • Game 2: Dutchtown 3, Ponchatoula 0 (F/8 innings)

No. 11 Central-Baton Rouge (26-7) at No. 6 Haughton (27-6)

(Central-BR wins series, 2-0)

  • Game 1: Central-BR 6, Haughton 2
  • Game 2: Central-BR 6, Haughton 2

No. 10 Ruston (24-10) at No. 7 Sam Houston (25-7)

(Sam Houston wins series, 2-0)

  • Game 1: Sam Houston 7, Ruston 3
  • Game 2: Sam Houston 8, Ruston 3

No. 18 Comeaux (23-11) at No. 2 West Monroe (27-4)

(West Monroe wins series, 2-0)

  • Game 1: West Monroe 3, Comeaux 2
  • Game 2: West Monroe 8, Comeaux 1

TOMMY JOHN:Two of Louisiana's top high school baseball juniors hope new Tommy John surgery cuts recovery time in half

CLASS 4A

Best-of-3 series

No. 17 Eunice at No. 1 North Vermilion

(North Vermilion wins series, 2-0)

  • Game 1: North Vermilion 10, Eunice 1
  • Game 2: North Vermilion 5, Eunice 3

No. 9 Rayne at No. 8 Tioga

(Rayne wins series, 2-1)

  • Game 1: Rayne 3, Tioga 2
  • Game 2: Tioga 14, Rayne 2
  • Game 3: Rayne 5, Tioga 4

No. 12 Breaux Bridge at No. 5 North DeSoto

(North DeSoto wins series, 2-0)

  • Game 1: North DeSoto 7, Breaux Bridge 6
  • Game 2: North DeSoto 10, Breaux Bridge 9

No. 20 Cecilia at No. 4 Northwood-Shreveport

(Northwood-SH wins series, 2-1)

  • Game 1: Cecilia 9, Northwood-SH 1
  • Game 2: Northwood-SH 9, Cecilia 7
  • Game 3: Northwood-SH 11, Cecilia 1

No. 19 Pearl River at No. 3 Assumption

(Assumption wins series, 2-0)

  • Game 1: Assumption 4, Pearl River 3
  • Game 2: Assumption 10, Pearl River 0

No. 11 Franklinton at No. 6 Lakeshore

(Lakeshore wins series, 2-0)

  • Game 1: Lakeshore 7, Franklinton 3
  • Game 2: Lakeshore 7, Franklinton 0

No. 23 Warren Easton at No. 7 South Lafourche

(South Lafourche wins series, 2-0)

  • Game 1: South Lafourche 9, Warren Easton 2
  • Game 2: South Lafourche 23, Warren Easton 3

No. 15 South Terrebonne at No. 2 Neville

(South Terrebonne wins series, 2-0)

  • Game 1: South Terrebonne 8, Neville 1
  • Game 2: South Terrebonne 7, Neville 4

DREAMS COME TRUE:How Neville baseball's Zeb Ruddell fulfilled his childhood dream in signing with LSU

CLASS 3A

Best-of-3 series

No. 16 Brusly at No. 1 Berwick

(Berwick wins series, 2-0)

  • Game 1: Berwick 9, Brusly 1
  • Game 2: Berwick 19, Brusly 4

No. 9 South Beauregard at No. 8 Grant

(Grant wins series, 2-0)

  • Game 1: Grant 8, South Beauregard 2
  • Game 2: Grant 9, South Beauregard 5

No. 12 Westlake at No. 5 West Feliciana

(West Feliciana wins series, 2-0)

  • Game 1: West Feliciana 6, Westlake 3
  • Game 2: West Feliciana 18, Westlake 0

No. 13 Jena at No. 4 Sterlington

(Sterlington wins series, 2-0)

  • Game 1: Sterlington 13, Jena 3
  • Game 2: Sterlington 13, Jena 3

No. 14 Kaplan at No. 3 Lutcher

(Lutcher wins series, 2-0)

  • Game 1: Lutcher 13, Kaplan 0
  • Game 2: Lutcher 15, Kaplan 8

No. 22 Mamou at No. 6 Iowa

(Iowa wins series, 2-0)

  • Game 1: Iowa 10, Mamou 1
  • Game 2: Iowa 10, Mamou 0

No. 10 Loranger at No. 7 Erath

(Erath wins series, 2-0)

  • Game 1: Erath 10, Loranger 0
  • Game 2: Erath 8, Loranger 2

No. 18 Church Point at No. 2 Iota

(Iota wins series, 2-0)

  • Game 1: Iota 8, Church Point 3
  • Game 2: Iota 17, Church Point 2

CLASS 2A

Best-of-3 series

No. 16 Pine at No. 1 Rosepine

(Rosepine wins series, 2-0)

  • Game 1: Rosepine 6, Pine 4
  • Game 2: Rosepine 21, Pine 1

No. 24 Oakdale at No. 8 Mangham

(Mangham wins series, 2-0)

  • Game 1: Mangham 8, Oakdale 3
  • Game 2: Mangham 10, Oakdale 4

No. 12 Lakeside at No. 5 Many

(Many wins series, 2-0)

  • Game 1: Many 12, Lakeside 2
  • Game 2: Many 5, Lakeside 4

No. 13 Red River at No. 4 Bunkie

(Bunkie wins series, 2-0)

  • Game 1: Bunkie 11, Red River 1
  • Game 2: Bunkie 10, Red River 0

No. 19 D’Arbonne Woods at No. 3 Kinder

(D'Arbonne Woods wins series, 2-1)

  • Game 1: Kinder 14, D'Arbonne Woods 0
  • Game 2: D'Arbonne Woods 7, Kinder 6
  • Game 3: D'Arbonne Woods 9, Kinder 3

No. 11 Doyle at No. 6 Loreauville

(Doyle wins series, 2-0)

  • Game 1: Doyle 8, Loreauville 2
  • Game 2: Doyle 4, Loreauville 0

No. 10 Avoyelles Charter at No. 7 Winnfield

(Avoyelles Charter wins series, 2-1)

  • Game 1: Avoyelles Charter 6, Winnfield 1
  • Game 2: Winnfield 12, Avoyelles Charter 6
  • Game 3: Avoyelles Charter 7, Winnfield 5

No. 15 Fisher at No. 2 Springfield

(Springfield wins series, 2-0)

  • Game 1: Springfield 11, Fisher 1
  • Game 2: Springfield 8, Fisher 3

CLASS 1A

No. 1 Grand Lake 9, No. 16 Centerville 1

No. 8 Delta Charter 13, No. 9 Northwood-Lena 3

No. 12 Oberlin 11, No. 5 East Beauregard 5

No. 4 Logansport 4, No. 13 Merryville 2

No. 3 Oak Grove 12, No. 14 Slaughter Charter 1

No. 6 Gueydan 10, No. 11 Delhi 1

No. 7 Haynesville 8, No. 10 East Iberville 7

No. 2 LaSalle 11, No. 15 Montgomery 1

CLASS B

No. 1 Quitman 2, No. 16 Singer 1

No. 8 Pitkin 10, No. 9 Elizabeth 1

No. 5 Weston 9, No. 12 Holden 1

No. 4 Converse 6, No. 13 Fairview 1

No. 19 Florien 2, No. 3 Zwolle 1

No. 11 Anacoco 12, No. 6 Monterey 5

No. 7 Glenmora 11, No. 10 Doyline 1

No. 2 Choudrant 4, No. 18 Maurepas 1

FIRST ROUND

CLASS 5A

No. 1 Barbe 5, No. 32 Pineville 1

No. 17 Destrehan 4, No. 16 Airline 0

No. 9 Live Oak 4, No. 24 Covington 3

No. 8 St. Amant 11, No. 25 Chalmette 0

No. 5 Zachary 12, No. 28 Captain Shreve 2

No. 12 Parkway 11, No. 21 H.L. Bourgeois 7

No. 13 Acadiana 4, No. 20 Denham Springs 1

No. 4 Sulphur 2, No. 29 Northshore 1

No. 3 Dutchtown 9, No. 30 Slidell 2

No. 14 Ponchatoula 2, No. 19 Benton 1

No. 11 Central-Baton Rouge 7, No. 22 Alexandria 1

No. 6 Haughton 3, No. 27 Southside 0

No. 7 Sam Houston 4, No. 26 Lafayette 3

No. 10 Ruston 2, No. 23 Madeville 1

No. 18 Comeaux 7, No. 15 Walker 5

No. 2 West Monroe 5, No. 31 Natchitoches Central 0

OVERCOMING THE ODDS:Benton pitcher Cale Latimer overcomes near amputation to save baseball games

CLASS 4A

No. 1 North Vermilion 20, No. 32 Westgate 0

No. 17 Eunice 3, No. 16 DeRidder 1

No. 9 Rayne 7, No. 24 Franklin Parish 3

No. 8 Tioga 8, No. 25 Ellender 0

No. 5 North DeSoto 18, No. 28 Carver 0

No. 12 Breaux Bridge 5, No. 21 Salmen 1

No. 20 Cecilia 7, No. 13 Belle Chasse 6

No. 4 Northwood-Shreveport 19, No. 29 LaGrange 0

No. 3 Assumption 15, No. 30 N.O. Military & Maritime 0

No. 19 Pearl River 5, No. 14 Minden 3

No. 11 Franklinton 11, No. 22 Livonia 1

No. 6 Lakeshore 11, No. 27 Beau Chene 2

No. 7 South Lafourche 5, No. 26 Leesville 2

No. 23 Warren Easton 5, No. 10 Carencro 3

No. 15 South Terrebonne 3, No. 18 Plaquemine 0

No. 2 Neville 15, No. 31 Morgan City 5

ACES LEAD:How Louisiana Tech baseball signee Haydan Toal is leading young Tioga team

CLASS 3A

No. 1 Berwick 14, No. 32 Northwest 0

No. 16 Brusly 4, No. 17 North Webster 3

No. 9 South Beauregard 13, No. 24 Lake Charles College Prep 3

No. 8 Grant 17, No. 25 Madison Prep 3

No. 5 West Feliciana 12, No. 28 Buckeye 1

No. 12 Westlake 10, No. 21 Ville Platte 0

No. 13 Jena 4, No. 20 St. James 1

No. 4 Sterlington 13, No. 29 St. Martinville 3

No. 3 Lutcher 13, No. 30 Union Parish 0

No. 14 Kaplan 12, No. 19 Crowley 2

No. 22 Mamou 7, No. 11 Jennings 5

No. 6 Iowa 6, No. 27 Jewel Sumner 1

No. 7 Erath 9, No. 26 Booker T. Washington-New Orleans 2

No. 10 Loranger 4, No. 23 Caldwell Parish 2

No. 18 Church Point 4, No. 15 Pine Prairie 2

No. 2 Iota 14, No. 31 Mansfield 0

CLASS 2A

No. 1 Rosepine 26, No. 32 Northeast 0

No. 16 Pine 4, No. 17 Port Barre 3

No. 24 Oakdale 10, No. 9 DeQuincy 5

No. 8 Mangham 10, No. 25 Delcambre 0

No. 5 Many 10, No. 28 North Caddo 0

No. 12 Lakeside 11, No. 21 Beekman Charter 1

No. 13 Red River 8, No. 20 Delhi Charter 3

No. 4 Bunkie 20, No. 29 Avoyelles 3

No. 3 Kinder 18, No. 30 South Plaquemines 4

No. 19 D’Arbonne Woods 8, No. 14 French Settlement 5

No. 11 Doyle 1, No. 22 Welsh 0

No. 6 Loreauville 10, No. 27 Lake Arthur 0

No. 7 Winnfield 18, No. 26 Independence 1

No. 10 Avoyelles Charter 8, No. 23 Port Allen 5

No. 15 Fisher 14, No. 18 Vinton 6

No. 2 Springfield 3, No. 31 Pickering 2

CLASS 1A

No. 16 Centerville 13, No. 17 Block 1

No. 9 Northwood-Lena 11, No. 24 Sicily Island 1

No. 8 Delta Charter 25, No. 25 Lincoln Prep 1

No. 12 Oberlin 24, No. 21 Ringgold 0

No. 13 Merryville 13, No. 20 Arcadia 0

No. 14 Slaughter Charter 14, No. 19 Plain Dealing 4

No. 11 Delhi 14, No. 22 West St. John 6

No. 10 East Iberville 11, No. 23 Homer 1

No. 15 Montgomery 10, No. 18 White Castle 0

CLASS B

No. 16 Singer 2, No. 17 Lacassine 0

No. 9 Elizabeth 13, No. 24 Forest 1

No. 12 Holden 7, No. 21 Stanley 2

No. 13 Fairview 8, No. 20 Oak Hill 2

No. 19 Florien 8, No. 14 Simsboro 0

No. 11 Anacoco 3, No. 22 Bell City 2

No. 10 Doyline 9, No. 23 Castor 0

No. 18 Maurepas 4, No. 15 Saline 0

CLASS C

No. 1 Harrisonburg 10, No. 16 Pleasant Hill 0

No. 9 Simpson 6, No. 8 South Cameron 2

No. 12 Evans 16, No. 5 Hackberry 10

No. 4 Hornbeck 11, No. 13 Ebarb 7

No. 3 Hicks 21, No. 14 Starks 1

No. 6 Kilbourne 7, No. 11 Georgetown 6

No. 7 Downsville 14, No. 10 Reeves 5

No. 2 Calvin 19, No. 15 Plainview 1

DIVISION I

Best-of-three series

No. 9 Holy Cross at No. 8 Shaw

(Shaw wins series, 2-0)

  • Game 1: Shaw 3, Holy Cross 2
  • Game 2: Shaw 6, Holy Cross 4

No. 11 McKinley (3-17) at No. 6 Rummel (19-14-1)

(Rummel wins series, 2-0)

  • Game 1: Rummel 16, McKinley 0
  • Game 2: Rummel 13, McKinley 0

No. 10 St. Augustine (12-21) at No. 7 St. Paul’s (15-17)

(St. Augustine wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Augustine 6, St. Paul's 4
  • Game 2: St. Augustine 7, St. Paul's 3

DIVISION II

Best-of-3 series

No. 16 David Thibodaux at No. 1 Teurlings Catholic

(Teurlings Catholic wins series, 2-0)

  • Game 1: Teurlings Catholic 11, David Thibodaux 1
  • Game 2: Teurlings Catholic 17, David Thibodaux 1

No. 9 Loyola Prep at No. 8 University Lab

(University Lab wins series, 2-0)

  • Game 1: University Lab 14, Loyola Prep 4
  • Game 2: University Lab 4, Loyola Prep 2

No. 12 Lusher Charter at No. 5 St. Thomas More

(St. Thomas More wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Thomas More 10, Lusher Charter 1
  • Game 2: St. Thomas More 8, Lusher Charter 1

No. 13 Archbishop Hannan at No. 4 Parkview Baptist

(Parkview Baptist wins series, 2-1)

  • Game 1: Parkview Baptist 8, Archbishop Hannan 3
  • Game 2: Archbishop Hannan 5, Parkview Baptist 3
  • Game 3: Parkview Baptist 10, Archbishop Hannan 4

No. 14 Liberty at No. 3 Vandebilt Catholic

(Vandebilt Catholic wins series, 2-0)

  • Game 1: Vandebilt Catholic 6, Liberty 0
  • Game 2: Vandebilt Catholic 12, Liberty 2

No. 11 St. Michael at No. 6 Evangel

(St. Michael wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Michael 6, Evangel 1
  • Game 2: St. Michael 5, Evangel 4

No. 10 De La Salle at No. 7 E.D. White

(De La Salle wins series, 2-1)

  • Game 1: De La Salle 8, E.D. White 7
  • Game 2: E.D. White 5, De La Salle 2
  • Game 3: De La Salle 9, E.D. White 2

No. 15 Patrick Taylor at No. 2 St. Louis Catholic

(St. Louis Catholic wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Louis Catholic 11, Patrick Taylor 1
  • Game 2: St. Louis Catholic 7, Patrick Taylor 1

DIVISION III

Best-of-3 series

No. 9 Menard at No. 8 Lafayette Christian

(Lafayette Christian wins series, 2-0)

  • Game 1: Lafayette Christian 4, Menard 3
  • Game 2: Lafayette Christian 3, Menard 1

No. 12 Catholic-New Iberia at No. 5 Episcopal-Baton Rouge

(Episcopal-BR wins series, 2-0)

  • Game 1: Episcopal-BR 4, Catholic-NI 2
  • Game 2: Episcopal-BR 6, Catholic-NI 2

No. 13 Houma Christian at No. 4 Dunham

(Dunham wins series, 2-0)

  • Game 1: Dunham 9, Houma Christian 1
  • Game 2: Dunham 10, Houma Christian 1

No. 14 Cristo Rey at No. 3 Notre Dame

(Notre Dame wins series, 2-0)

  • Game 1: Notre Dame 23, Cristo Rey 0
  • Game 2: Notre Dame 19, Cristo Rey 0

No. 11 Northlake Christian at No. 6 Ascension Episcopal

(Ascension Episcopal wins series, 2-0)

  • Game 1: Ascension Episcopal 16, Northlake Christian 0
  • Game 2: Ascension Episcopal 10, Northlake Christian 4

No. 10 Pope John Paul II at No. 7 Newman

(Newman wins series, 2-0)

  • Game 1: Newman 4, Pope John Paul II 1
  • Game 2: Newman 13, Pope John Paul II 8

DIVISION IV

Best-of-3 series

No. 16 Central Catholic at No. 1 Opelousas Catholic

(Central Catholic wins series, 2-0)

  • Game 1: Central Catholic 7, Opelousas Catholic 3
  • Game 2: Central Catholic 9, Opelousas Catholic 8

No. 9 St. Mary’s at No. 8 Covenant Christian

(Covenant Christian wins series, 2-1)

  • Game 1: Covenant Christian 10, St. Mary's 0
  • Game 2: St. Mary's 3, Covenant Christian 2 (F/8 innings)
  • Game 3: Covenant Christian 7, St. Mary's 4

No. 12 St. Edmund at No. 5 Calvary

(Calvary wins series, 2-0)

  • Game 1: Calvary 13, St. Edmund 0
  • Game 2: Calvary 9, St. Edmund 3

No. 13 Metairie Park Country Day at No. 4 Catholic-Pointe Coupee

(Catholic-PC wins series, 2-0)

  • Game 1: Catholic-PC 10, MP-Country Day 4
  • Game 2: Catholic-PC 14, MP-Country Day 2

No. 14 Central Private at No. 3 Ouachita Christian

(Ouachita Christian wins series, 2-0)

  • Game 1: Ouachita Christian 6, Central Private 1
  • Game 2: Ouachita Christian 17, Central Private 5

No. 11 Ascension Christian at No. 6 Sacred Heart-Ville Platte

(Sacred Heart-VP wins series, 2-0)

  • Game 1: Sacred Heart-VP 3, Ascension Christian 0
  • Game 2: Sacred Heart-VP 6, Ascension Christian 4 (F/8 innings)

No. 10 Vermilion Catholic at No. 7 St. Frederick

(St. Frederick wins series, 2-0)

  • Game 1: St. Frederick 5, Vermilion Catholic 0
  • Game 2: St. Frederick 5, Vermilion Catholic 4

No. 15 Riverside Academy at No. 2 Ascension Catholic

(Ascension Catholic wins series, 2-0)

  • Game 1: Ascension Catholic 5, Riverside Academy 1
  • Game 2: Ascension Catholic 10, Riverside Academy 3